Socialinis darbas su jaunimu gatvėje – tai unikali ir dinamiška veikla, kurios pagrindinis tikslas yra pasiekti tuos jaunus žmones, kurie dažnai lieka nuošalyje nuo tradicinių socialinių paslaugų. Alytuje ši veikla įgavo ypatingą reikšmę, siekiant užtikrinti, kad jauni žmonės, susiduriantys su įvairiais socialiniais, ekonominiais ir psichologiniais iššūkiais, gautų reikiamą paramą ir įrankius, padedančius jiems integruotis į visuomenę.
„Šiuolaikinis socialinis darbas su jaunimu, leidžiančiu laiką gatvėje, yra kupinas iššūkių. Čia svarbiausiu įrankiu tampa pats socialinis darbuotojas. Žmogiškasis ryšys yra neįkainojamas. Mūsų, socialinių darbuotojų, pagrindinis tikslas – užmegzti nuoširdų dialogą su jaunimu, jam padėti. Mums yra labai svarbu pasitikėjimas, kuris atsiranda dėmesingai klausantis ir parodant nuoširdų susidomėjimą jaunimo problemomis. Šioje dinamiškoje aplinkoje kūrybiškumas, žmogiškasis ryšys ir bendruomenės palaikymas ir įsitraukimas – pagrindiniai įrankiai, padedantys pasiekti tikslus. Svarbiausia nepamiršti, kad tikėjimas jaunimo potencialu ir atkaklumas gali įveikti net didžiausius sunkumus. Mūsų tikslas -– nepamesti jaunimo gatvėje ir užtikrinti darbų tęstinumą – liko nepakitęs nuo 2017 m., kuomet ir buvo pradėtas darbas su jaunimu, leidžiančiu laiką gatvėje, Alytuje. Šį darbą inicijavo VšĮ Alytaus miesto bendruomenės centras, bendradarbiaudamas su partneriais iš Lenkijos, įgyvendinant projektą“, – patirtimi ir socialinio darbo iššūkiais dalijosi socialinis darbuotojas Adas Dusevičius.
VšĮ Alytaus miesto bendruomenės centras nuo 2018 m. vykdo tęstinį kryptingą socialinį darbą su jaunimu, finansuojamą Alytaus miesto savivaldybės lėšomis ir Jaunimo reikalų departamento (dabar Jaunimo reikalų agentūros) prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos projektų lėšomis. Ir šiemet baigiamas įgyvendinti nuo 2024 m. sausio 1 d. iki 2024 m. gruodžio 31 d. vykdomas Jaunimo reikalų agentūros prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos finansuojamas projektas „Darbas su jaunimu gatvėje: Alytus 2024“. Šiuo projektu buvo siekiama sumažinti gatvėje laiką leidžiančio jaunimo (14-29 m.) socialinę atskirtį ir didinti jo galimybes pilnavertiškai dalyvauti visuomenės gyvenime. Įgyvendinant projektą dirbo du socialiniai darbuotojai pasirinktose 3 Alytaus seniūnaitijose (Dainavos, Putinų ir Kurorto).
„Mes, socialiniai darbuotojai, su jaunais žmonėmis, leidžiančiais laiką gatvėje, kūrėme abipusiu pasitikėjimu grindžiamus santykius tose vietose, kur dažniausiai jie renkasi. Vasarą susitikdavome Jaunimo parke: pavėsinėse prie „šaškių“, tinklinio, krepšinio, stalo teniso, „parkūro“, lauko treniruoklių erdvių, prie Dailidės ežerų, prie Putinuose esančių bendrabučių. Rudenį ir žiemą darbas su jaunimu, laiką leidžiančiu gatvėje, vykdavo ir uždarose teritorijose (parduotuvių prieigose, Alytaus sporto ir rekreacijos centro patalpose ir prieigose, kur buvo sukurta atskira erdvė gatvės jaunimui (prie teniso stalo). Organizavome kartu su jaunimu įvairias darbo su jaunimo grupe veiklas, didinančias jaunuolių sąmoningumą žalingų įpročių ir nusikalstamumo prevencijos klausimais. Taip pat, atsižvelgiant į šių jaunuolių individualius ar grupės poreikius ir problemas, teikėme jaunuoliams įvairią informaciją apie medicinines, psichologines, socialines ar kitos pagalbos galimybes. Projekto įgyvendinimo laikotarpiu buvo organizuojamas individualus darbas su jaunimu, konsultuojant jaunuolius ar jų artimuosius, siekiant spręsti jų asmenines problemas“, – darbo pasiekimais dalijosi socialinė darbuotoja Rasa Gražulienė.
VšĮ Alytaus miesto bendruomenės centro direktorė Loreta Trainavičienė pažymėjo ir ne mažiau svarbų faktą, kad „Alytaus miesto bendruomenės centras įsitraukė į vietos tarpžinybinį ir tarpsektorinį bendradarbiavimą, bei dirbo su bendruomene, siekiant ištirti situaciją numatytose teritorijose ir įtraukti jaunimą, leidžiantį laiką gatvėje, į veiklas: organizuoti susitikimai su minėtų seniūnaitijų seniūnaičiais, policijos, kitų institucijų darbuotojais. Reguliariai organizuoti gatvės darbuotojų komandos susirinkimai, projekto lėšomis jie įgijo kvalifikacinių žinių, dalyvaudami mokymuose, supervizijose. Tikimės, kad ir kitais metais sėkmingai bus tęsiamos veiklos su jaunimu, leidžiančiu laiką gatvėje Alytuje“.
VšĮ Alytaus miesto bendruomenės centro įgyvendinamas projektas „Darbas su jaunimu gatvėje: Alytus 2024“ yra finansuojmas Jaunimo reikalų agentūros prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos lėšomis
Straipsnį parengė VšĮ Alytaus miesto bendruomenės centro socialiniai darbuotojai Adas Dusevičius ir Rasa Gražulienė